Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
   Jak wyłączyć cookies?    ROZUMIEM
^Back To Top
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

PROJEKT „ZAWODOWCY W GORZOWIE 3.0” - w realizacji

 logo
 
Miasto Gorzów Wielkopolski w partnerstwie z Konsorcjum: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa i Lubuska Izba Rzemieślnicza w Gorzowie Wielkopolskim oraz Gorzowskim Ośrodkiem Technologicznym Park Naukowo - Przemysłowy Sp. z.o.o.realizują projekt "Zawodowcy w Gorzowie 3.0". To trzecia edycja programu wsparcia skierowanego do uczniów szkół zawodowych w Gorzowie Wielkopolskim. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, w ramach priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli,  Działania FELB.06.07 – Edukacja – ZIT.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, projekt jest ukierunkowany na  kompleksowe wsparcie zarówno uczniów, jak  i nauczycieli szkół zawodowych, skoncentrowany na praktycznych formach zdobywania wiedzy, rozwoju umiejętności technicznych i kompetencji miękkich. Wszyskie kursy/szkolena w ramach projektu są darmowe.
Po ukończeniu danego kursu uczeń otrzymuje certyfikat ukończenia kursu, lub w zależności od kursu nabywa odpowiednie uprawnienia.
Udział w kursach/szkoleniach to niesamowita szansa na zdobycie dodatkowego doświadczenia, dodatkowych uprawnień i wzbogacenia swojego CV. 

 
W RAMACH PROJEKTU ZAPLANOWANO NASTĘPUJĄCE KURSY:
 
- szkolenie inteligentny dom - szkolenie dla uczniów
- operator CNC
- chip tuning - klucz do optymalizacji mocy i wydajności pojazdów
- logistyka i spedycja
- Arduino i RaspberryPi "Czujniczek"
- montaż topologii klient - serwer
- sieci komputerowe "IPCONNECTION - SIEĆ DODATKOWA"
- zaprojektuj swoją przestrzeń - aranżacja dla początkujących
- metal i drewno
- zarządzanie projektem dla początkujących
- cyfryzacja i wirtualizacja otaczającego świata - Digital world
- obsługa układów komfortu
- Elektronika - Magister Elektroniki
- elektrotechnika - Master of electrical engineering (projektowanie)
- cyfryzacja i wirtualizacja maszyn - Digital engineering
- wykorzystanie sztucznej inteligencji w nauczaniu przedmiotów zawodowych - nauczyciele
- uprawnienia - elektryczne do 1 KV
- uprawnienia - spawanie metodą 135
- uprawnienia - obsługa wózków jezdniowych
- uprawnienia - obsługa HDS
- uprawnienia - operator koparki - nauczyciele
- uprawnienia - operator koparki - uczniowie
- Targi Branżowe - Edukacyjne - Poznań
- Targi Branżowe - Edukacyjne - Warszawa

REKRUTACJA DO PROJEKTU

Zasady uczestnictwa w projekcie jak i zasady rekrutacji do projektu opisują §3 i §4 Regulamin projektu Zawodowcy w Gorzowie 3.0.

Każy uczeń może skorzystać z dowlonej ilości kursów/szkoleń. Aby można było z nich skorzystać wymagana jest rekrutacja do projektu. Uczeń zaznacza interesujące go kursy i czeka na informacje od koordynatora projektu o terminie uruchomienia kursu oraz czy zakwalifikował się na dany kurs. 

1. należy wypełnić Formularz rekrutacyjny - uczeń (formularz wypełniamy elektroniczne nie ręcznie) zaznaczamy interesujące nas kursy, obligatoryjnie zanaczamy uczestnictwo w "Targach Branżowych", (w późniejszym terminie ruszy rekrutacja elektroniczna na stronie o czym poinformujemy),

2. wydrukowany i podpisany formularz (uczniowie małoletni podpisują formularz wraz z rodzicem, uczniowie pełnoletni podpisują sami) składamy w pokoju A007 w części administracyjnej szkoły.

  
DOKUMENTY DO POBRANIA:
dla ucznia i nauczyciala  dla pracodawcy 
 
 
 

!!!REKRUTACJA NA STAŻE W WAKACJE 2025!!!
Ruszyła rekrutacja na staże wakacyjne 2025.

Aby można było wziąć udział w stażach należy wypełnić Formularz rekrutacyjny - uczeń (formularz wypełniamy elektroniczne nie ręcznie) czyli zgłosić chęć udziału w projekcie Zawodowcy w Gorzowie 3.0 zaznaczyć przynajmniej jeden kurs czyli "staże" oraz obligatoryjnie zanaczamy uczestnictwo w "Targach Branżowych".
Wydrukowany i podpisany formularz (uczniowie małoletni podpisują formularz wraz z rodzicem, uczniowie pełnoletni podpisują sami) składamy w pokoju A007 w części administracyjnej szkoły.

Uczniowie zakwalifikowani na staże zostaną poinformowani przez koordynatora przez system LIBRUS.

 

Staże odbywają się głównie na terenie województwa lubuskiego, u pracodawców w branżach zgodnych z zawodem, w jakim kształcą się Uczestnicy Stażu (US), w szczególności w przedsiębiorstwach kluczowych dla rozwoju regionu.

Dla każdego ucznia zostaje sporządzona trójstronna, pisemna Umowa o staż uczniowski zawarta pomiędzy Organizatorem stażu, US lub rodzicami niepełnoletniego US i Pracodawcą.

Staż dla jednego ucznia wynosi 150 godzin. Dobowy wymiar godzin stażu uczniowskiego uczniów w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin, a uczniów w wieku powyżej 16 lat – 8 godzin. W uzasadnionych przypadkach wynikających ze specyfiki funkcjonowania ucznia niepełnosprawnego w wieku powyżej 16 lat, dopuszcza się możliwość obniżenia dobowego wymiaru godzin stażu uczniowskiego do 7 godzin.

Harmonogram stażu tj. termin oraz czas rozpoczęcia i zakończenia stażu w danym dniu jest ustalany indywidualnie dla każdego US w porozumieniu z Pracodawcą.

US otrzymuje świadczenie pieniężne tj. stypendium w wysokości 3660zł (zawierające należne pochodne – o ile są wymagane zgodnie z przepisami krajowymi), którego wysokość jest liczona jako iloczyn 80% stawki godzinowej za pracę i liczby godzin stażu uczniowskiego.

US otrzymuje stypendium po zakończeniu stażu oraz zaakceptowaniu przez Organizatora stażu dokumentacji określonej w umowie stażowej potwierdzającej odbycie stażu przez Organizatora stażu.

Więcej na temat stażu w Regulamin organizacji staży uczniowskich.


INFORMACJE O PROJEKCIE
Główne działania projektu ukierunkowane są na praktyczne wsparcie uczniów poprzez  organizację przede wszystkim staży w lokalnych firmach, co pozwoli na zdobycie doświadczenia zawodowego już w trakcie nauki; kursów i szkoleń umożliwiających zdobywanie i doskonalenie umiejętności zawodowych w tak kluczowych obszarach tematycznych jak nowoczesne technologie, obsługa urządzeń i maszyn, kreatywność i design, motoryzacja i usługi. Wśród szerokiej gamy szkoleń uczestnicy, którzy mają ukończone 18 lat, będą mieli możliwość wyboru kursów kończących się certyfikacją i nadaniem konkretnych uprawnień stanowiących przepustkę do zaistnienia na rynku pracy jeszcze przed ukończeniem szkoły, np. obsługa wózków widłowych, operator koparki, obsługa HDS (Hydrauliczny Dźwig Samochodowy), czy też spawanie metodą 135 (MIG/MAG).

Projekt obejmuje także zadania związane z doradztwem  zawodowym, w ramach którego będą organizowane warsztaty z autoprezentacji, symulacje rozmów kwalifikacyjnych, a we współpracy z pracodawcami wizyty studyjne w firmach i targi branżowe. Wspólnie ze szkołami zadbaliśmy także o wyposażenie pracowni szkolnych  w nowoczesny sprzęt dydaktyczny i narzędzia, które odpowiadają standardom współczesnych technologii, a są niezbędne do realizacji specjalistycznych szkoleń w ramach projektu, np. symulatorów, urządzeń technicznych czy zestawów komputerowych ze specjalistycznym oprogramowaniem.

 

Termin realizacji projektu
Projekt jest realizowany w okresie od 01.10.2024 r. do 31.10.2028 r.

Finansowanie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027

Numer umowy
FELB.06.07-IZ.00-0009/24.

Koszty i dofinansowanie projektu
Całkowity koszt projektu: 16 872 813,96 .
Dofinansowanie projektu: 14 341 891,86 , w tym ze środków europejskich: 14 341 891,86zł zł.

Cele projektu
Głównym celem podejmowanych działań w projekcie jest m.in. dostosowanie oferty edukacyjnej kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, podniesienie prestiżu szkolnictwa branżowego, zorganizowanie praktycznych form nauczania, w tym staże, włączenie pracodawców oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe w powiecie.

Grupy docelowe
Działaniami objęci zostaną następujące grupy beneficjentów:

  • uczniowie szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe - 2144 uczniów
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych - 76 nauczycieli

Zadania projektu

  • Realizacja staży u pracodawców i przedsiębiorców - uczniowie CEZiB, ZSEk, ZSEl, ZSG, ZSOdz, ZSTiO wezmą udział w stażach zorganizowanych w ramach projektu - 150h/os. Celem staży zawodowych jest przygotowanie przyszłych pracowników pod względem praktycznym do wykonywania pracy w określonym zawodzie, wynikającym z konkretnego zapotrzebowania pracodawców. Staże uczniowskie to forma wsparcia szczególnie ceniona przez ludzi młodych wchodzących dopiero na ścieżkę zawodową. Zwiększa ich szanse na otrzymanie stałego zatrudnienia u pracodawcy organizującego staż, któremu można wykazać udokumentowaną praktykę zawodową zdobytą w ramach praktycznego wykonywania zadań.

  • Podnoszenie i doskonalenie kompetencji zawodowych – będą realizowane szkolenia, warsztaty i kursy podnoszące kompetencje zawodowe zarówno uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie zostaną wyposażeni w wiedzę merytoryczną, a nauczyciele w metodologię z zakresu efektywnego prowadzenia zajęć zawodowych z uczniami. Podnoszenie i doskonalenie kompetencji zawodowych odbędzie się poprzez praktyczne zajęcia kończące się uzyskaniem zaświadczenia lub certyfikatu. Uczestnictwo w zajęciach zwiększą szanse uczniów na zatrudnienie na lokalnym rynku pracy. Zaplanowane działania obejmą obszary związane z reklamą i multimediami, działalnością finansową, fryzjerską, logistyczno-spedycyjną, informatyczną, motoryzacyjną, robotyką.
  • Zdobywanie kwalifikacji zawodowych - W ramach zadania uczniowie i nauczyciele wezmą udział w szkoleniach, warsztatach i kursach pozwalających na zdobywanie kwalifikacji zawodowych zarówno uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie zostaną wyposażeni w wiedzę merytoryczną, a nauczyciele w metodologię z zakresu efektywnego prowadzenia zajęć zawodowych z uczniami. Zdobywanie kwalifikacji zawodowych odbędzie się poprzez praktyczne zajęcia kończące się uzyskaniem zaświadczenia lub certyfikatu

  • Rozwój sieci doradztwa zawodowego - wspieranie uczniów w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych na wszystkich etapach kształcenia. Zaplanowane działania pozwolą uczniom zdobyć kluczowe kompetencje na rynku pracy tj. kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, umiejętność pracy w zespole, czy umiejętność rozumienia.

  • Współpraca z pracodawcami - Zadanie ma na celu umożliwienie uczniom i nauczycielom bezpośredniego obserwowania i doświadczania pracy w konkretnej firmie. Uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z działalnością firmy, która jest najbardziej zbliżona do zawodu nauczanego w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe. Poprzez wizyty studyjne w danym przedsiębiorstwie uczeń ma możliwość poznawania na bieżąco nowych rozwiązań i technologii w danej branży. Celem wizyt studyjnych jest nabycie przez ucznia wyższych kompetencji zawodowych i komunikacyjnych. Udział uczniów w takich zajęciach stanowi inspirację do rozwoju zawodowego i osobistego nabywania motywacji nauki w zawodzie. 

Rezultaty Projektu

Liczba uczniów i słuchaczy szkół i placówek kształcenia zawodowego objętych wsparciem

  • 1000 kobiet i 1144 mężczyzn,

Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach uczniowskich

  • 330 kobiet, 340 mężczyzn,

Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

  • 6 placówek

Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

  • 35 kobiet i 41 mężczyzn,

Liczba uczniów uczestniczących w doradztwie zawodowym

  • 140 kobiet i 160 mężczyzn,

Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu

  • 460 kobiet i 488 mężczyzn,

Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu

  • 35 kobiet i 41 mężczyzn,
 
 

Kontakt CEZiB

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu
w Gorzowie Wlkp. 
ul. Warszawska 48
  667-659-100 - sekretariat główny
  667-659-304 - sekretariat TM nr5, BSIS nr5
  667-002-737 - sekretariat TBiS nr1, BSIS nr1
  667-004-797 - pedagog/psycholog
  667-003-392 - asystent międzykulturowy/Aсистент Mіжкультурний
  667-659-210 - kursy dokształcania młodocianych pracowników
  667-004-738 - administracja
e-mail: cezib@edu.gorzow.pl
Copyright © 2025. Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim Rights Reserved.


Facebook skype digg